Filtre Pres ile Şarap Filtrasyonu

Şarap üretimi bilindiği üzere üzümlerinde fermantosyonu yöntemi ile üretilmektedir. Fermantasyon işlemi tamamlandığında şaraplarda oluşabilecek olası tortu sorunları için filtre pres adı verilen basınçlı süzme ekipmanlarında süzülerek şişeleme aşamasından sona oluşan tortu ve dibe çökme sorunları büyük oranda giderillmiş olur.

Şarap süzme için kullanılan filtre pres makinesi gıda ile ilgili yönetmeliklere uygun olması gerekmektedir. Detaylandırma gerekirse, Filtre pres'in metal parçaları ya paslanmaz olarak kullanılmalı veya sıvının temas edeceği kısımlar paslanmaz plakalar ile kaplanmalıdır. Filtre pres deşarj boruları katii suretle paslanmaz olarak seçilmeli, süzme işleminde en önemli görevi gören filtre bezleri belirli aralıklarla değiştirilmeli veya oluşabilecek bakteri kültürlerine karşı sık sık dezenfekte edilmelidir.

Şarap filtrasyonunda kullanılan filtre preslerin plaka ebatları büyük çoğunlukla 40x40 cm'lik chamber tipi plakalardan oluşmaktadır. Hali hazırda kullanılan şarap süzme filtre presleri de genellikle 40x40 cm'lik filter pres plakalarına sahiptir. Fakat bu ölçü esasında bir öneme sahip olmayıp sadece çok sık deşarj yapılmayan şarap presleri için olası yer değiştikliğinde ağırlık sayesinde kolaylık sağlamaktadır.

Şarap üretim tesisinin büyüklüğüne göre 25x25 cm'lik plakalarda şarap filtrasyonu için kullanılabilinmektedir.

Şarap filtrasyonu konusunda dikkat edilmesi gerek bir diğer hususta filtre pres pompası olarak kullanılan pompanın gıda uygulamaları için uygunludur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !